Strona główna
 
Szukaj
Strona główna
Forum -> ->
Strony (1)
2009-08-29 18:54:56
Temat:
Asagoth

zapaleniec
 

Ilość postów: 342
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2009-07-30
Miętus (Lota lota)



Witam w tym temacie chciałbym wam przedstawić jedną z najciekawszych ryb polskiej ichtiofauny, a mianowicie Miętusa (Lota lota). Ten mały arcik ma was zachęcić do pięknej, ale także niezbyt łatwej akwarystyki zimnowodnej. Zajmuje się nią juz 14 lat i chętnie podzielę się zdobytą wiedzą. Zapraszam do poczytania i komentowania...:)

Charakterystyka:
Miętus (Lota lota) jest rybą z rodziny dorszowatych (Gadidae), rzędu dorszokształtnych (Gadiformes), i tu od razu wrócę do tezy "jedna z najciekawszych", ponieważ jest to jedyny dorszowaty żyjący w słodkich wodach strefy umiarkowanej:) W Polsce występuje też jego podgatunek (Lota lota lota), (Lineaus).
Wygląd tej ryby też czyni z niej pożądany obiekt akwarystyczny, ciało jest wydłużone i torpedowate. Ubarwienie tego gatunku zależy od składu chemicznego wody, lecz w przypadku (Lota lota) młode, nastocentymetrowe osobniki zawsze są prawie jednolicie czarne z niewielkimi plamkami na płetwach ogonowej i grzbietowej. Charakterystyczną cechą jest nieduży wąs na żuchwie i podwójna płetwa grzbietowa, która występuje u wszystkich dorszowatych. Dorasta do 100 cm lecz przeciętna jego wielkość to 50-60cm. Niestety na niekorzyść Miętusa jego mięso i wątroba uważane są za przysmak.





Występowanie:
Zamieszkuje wody słodkie półkuli północnej. W Polsce żyje w dobrze natlenionych rzekach jak i w głębokich jeziorach. W wodach płynących Miętusy zazwyczaj ukryte są między konarami, zwalonymi drzewami lub w przypadku mniejszych osobników w szczelinach utworzonych z kamieni. W jeziorach natomiast bytują w najgłębszych strefach, gdzie woda nie osiąga wyższych temperatur. Jako swoje kryjówki wybiera tam uskoki, szczeliny skalne i wielkie głazy



Tryb życia:
Miętus jest rybą nocną, w ciągu dnia nie wypływa ze swojej kryjówki, żeruje tylko po zmroku. Spoczywający Miętus zawsze ustawiony jest głową do wylotu szczeliny, aby móc chwytać przepływający obok pokarm.

Akwarium dla Miętusa:
Minimum to zbiornik 240l, najlepiej o jak największej powierzchni dna. Dno należy wysypać drobnym piaskiem (w przypadku młodych osobników). Należy zapewnić im jak najwięcej kryjówek (kamienie i zbudowane z nich groty, kawałki drewna, gliniane doniczki, suche dębowe gałęzie). Bez względu na występowanie osobnika należy zapewnić im silny przepływ wody, oprócz wymaganego filtra kubełkowego niezbędna jest dość mocna głowica poruszająca wodą. Miętus jest zimnolubny najlepsza temperatura wody wynosi od 4 do 15 stopni Celsjusza, Ciekawym rozwiązaniem dla zastąpienia akwarystycznej chłodziarki jest zakładanie akwariów z Miętusami w piwnicach domków jednorodzinnych. Młode osobniki nie są tak wrażliwe na ciepło, spotykałem je w miejscach gdzie woda miała temperaturę ok 20 stopni Celsjusza. Skład wody w naszych kranach jest całkowicie wystarczający. Polecałbym odstaną kranówkę z uzdatniaczem najlepiej Tetrowskim. Akwarium należy szczelnie przykryć. Proponowałbym akwaria bez roślinności na rzecz przyciemnionego światła. Najlepiej, kiedy akwarium nie posiada sztucznych źródeł światła.

Karmienie:
Młode osobniki chętnie przyjmują żywą i mrożoną ochotkę, wodzienia, larwy chruścików, białe robaki. Dorosłe odżywiają się ślimakami, małymi rybkami, skorupiakami i czerwonymi robakami. W akwarium należy je karmić po zgaszeniu światła, lub jak ja to robie, podstawiać im pod pyszczek ochotkę itp... u wylotu ich kryjówki (widok dość ciekawy kiedy mój miętus wcina mi z ręki):)

Rozmnażanie w akwa jak dotąd niemożliwe.

Pozyskanie tej ryby dostarcza najwięcej trudności. Młode osobniki do 25 cm chroni wymiar ochronny, ale tak naprawdę złapanie jakiegokolwiek osobnika jest nie lada sztuką, pomińmy wędkarstwo bo to nie to forum, jedynym sposobem jest wyciąganie na brzeg w bardzo gorące dni kłączy, splątanych gałęzi, kęp roślinności wodnej. W temperaturze wody powyżej 20 stopni Miętusy są na tyle ospałe, że można je bez obawy głaskać (wiem z własnego doświadczenia:)) wyrzucone na brzeg elementy trzeba dokładnie przegrzebać w poszukiwaniu osobników młodych. Ale tak jak wspomniałem jest to nie zgodne z prawem. Jeśli zależy nam na młodym legalnym okazie należy odwiedzić najbliższą stacje zarybieniową i po prostu sobie go kupić:)

Mam nadzieje, że doczytaliście ten arcik do końca. Mam też nadzieje, że takimi tekstami zachęcę kogoś do tego rodzaju akwarystyki. Czekajcie na kolejne opisy... Asagoth




--
280l
Poecilia reticulata WF (Nowa Huta);)
Limia nigrofasciata
Xiphophorus montezumae

45l Girardinus falcatum
45l Poecilia wingei "El Tigre"

do góry male  

2009-08-29 19:41:20
Temat:
Wojtas___21

zapaleniec
 

Ilość postów: 972
Skąd: Przemyśl - kiedyś Kielce
Dołaczył: 2008-05-31
Witam.
Tę rybcie dobrze znam, udało mi się ją złowić podczas bardzo wysokiego stanu Sanu w okolicy Przemyśla kilka lat temu. Po wyciagnięciu jej z wody byłem zszokowany gdyz nidy wczesniej nie widziałem takiego stwora :).
--
Obecnie:
Beton 200l.
Krewetkarium 60l. - RC, Babaulti, cambarellus,
Krewetkarium 25l. - Sakury, CR
do góry male  
2009-08-29 22:21:05
Temat:
Asagoth

zapaleniec
 

Ilość postów: 342
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2009-07-30
Jest dość oryginalna jak na polskie rybki:) Ale już nie patrze na nią pod kątem wędkarskim ale akwarystycznym:) choć jesienią zamierzam się na niego ustawić bo mam pare miejscówek:)
--
280l
Poecilia reticulata WF (Nowa Huta);)
Limia nigrofasciata
Xiphophorus montezumae

45l Girardinus falcatum
45l Poecilia wingei "El Tigre"

do góry male  
Strony (1)
 
Skocz do forum:

Logowanie
Login hasło
Zapamiętaj te ustawienia i od tej pory loguj mnie automatycznie (przy pomocy "cookies").


Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć !

© 2005 Kieleckie Forum Akwarystyczne - KFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Strona wygenerowana po raz: 2650665
w tym 2650476 razy przez niezalogowanych użytkowników
0.022 | forum engine by Andrzej Sobczyk
Kasy Fiskalne Kielce | Drukarki Fiskalne Kielce | Wagi Sklepowe Kielce
Menu podręczne
  Strona główna
  Forum