Strona główna
 
Szukaj
Strona główna
Forum -> ->
Strony (1)
2006-03-02 22:30:56
Temat:
pedro

zapaleniec
 

Ilość postów: 2167
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-06-10
Niedawno wyczytałem ciekawą uwagę na temat popularnego rogatka, rośliny tak niedocenianej, a wręcz czasami traktowanej jako chwast. Okazać się może, że ten "chwast" może mieć zbawienny wpływ na naszych podopiecznych.
Cytat:
Od wielu miesięcy mam w akwariach pływające łodyżki rogatka Ceratophyllum sp. Traktowałem tę roślinę jako dodatkowe źródło tlenu dla rybek i także jako konsumenta produktów przemiany materii ryb, zwłaszcza związków azotowych, ale nie przywiązywałem do tego wielkiej wagi. Jednak ostatnio przeczytałem bardzo ciekawy artykuł pani Diany Walstad "Rośliny a filtracja biologiczna" (AquaForum nr.10), z którego wynika że jest to jedna z roślin które mają czasem zbawienny wpływ na nasze rybki. Otóż wiele z nich, w tym właśnie rogatek, preferuje jako "pokarm" dla swojego organizmu związki amonowe zawarte w wodzie, a nie jak się powszechnie dotychczas uważało azotany. Czyli pływający kłębek Ceratophyllum chroni naszych podopiecznych przed zgubnym wpływem nagromadzenia produktów przemiany materii, a zwłaszcza tak niebezpiecznych związków amonowych, a poprzez ich pochłanianie może nam także pomóc w walce z nadmiernym wzrostem azotynów i azotanów, likwidując pierwsze ogniwo w "łańcuchu nitryfikacyjnym".

Informację powyższą zaczerpnąłem z serwisu muszlowcowego
http://www.tooold.superhost.pl/
do góry male  

2006-03-03 12:14:20
Temat:
apper

początkujący
 

Ilość postów: 36
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-08-10
Tak, słyszałem o tym. Warte zastanowienia. Przeczytałem też gdzieś jakoby rogatek był szczególnie pomocny w walce z glonami. I to na innej zasadzie niż pozostałe rośliny. Nie poprzez wchłanianie substacji pokarmowych i wygrywanie w ten sposób konkurencji z glonami, ale przez wydzielanie do wody jakichś substacji źle wpływających na glony. Włożyłem to pomiędzy bajki akwarystyczne. Choć kto wie... Po kilku latach w tym hobby przestałem już cokolwiek wykluczać na bank :-)
--
Pozdrawiam
apper
do góry male  
2011-12-22 17:03:55
Temat:
adamo

zaawansowany


Ilość postów: 77
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2007-04-11
To co piszecie to calkowita pradwa slyszałem to już z innych źródeł. Sam posiadam trochę tej rośliny. Glonow nie mam w akwa wogole. Co do wykorzystywania zwiazkó amonowych to nie robiłem badań. Na pewno rogatka zaliczyć można do idealnych roślin do tarła wielu gatunków ryb, stanowi także idealne schronienie dla narybku. A do tego w grupie wyglada pieknie (nie tak plastikowo jak inne rosliny)
--
Adamo
do góry male  
2012-01-06 01:10:16
Temat:
Demo

zapaleniec
 

Ilość postów: 449
Skąd: Skarżysko
Dołaczył: 2006-09-18
Podobne rzeczy czytałem o moczarce.
--
300L, Fluval 304, 2x Philips Aquarelle 55W + 1x Philips 965 54W na elektronicznych statecznikach
CO2 z butli
PGC + Sole
do góry male  
2012-01-07 15:12:58
Temat:
adamo

zaawansowany


Ilość postów: 77
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2007-04-11
Odnosnie moczerki to w starej juz ksiazce Rudolfa Zukala i Karela Rataja wyczytalem, ze wykorzystuje ona do rozrostu zwiazki wapnia, co zmiekcza wode w akwa. W naszych kieleckich warunkach to raczej porzadany efekt. W tej samej ksiazce znalazlem tez ciekawa rosline nazwana tu Lagarosyfon mszysty(Lagarosyphon muscoides HARVEY). Mo ona wedlug autorow jeszcze wieksze wlasciwosci zmiekczania wody od moczarki. Roslina ta nalezy do rodziny zabisciekowatych(Hydrocharitaceae) i rosnie w Środkowej i Połudnowej Afryce. Od moczrki rozni sie skretolegle, gesto osadzonymi liscmi. Slyszal ktos moze cos wiecej o tej roslinie?
--
Adamo
do góry male  
Strony (1)
 
Skocz do forum:

Logowanie
Login hasło
Zapamiętaj te ustawienia i od tej pory loguj mnie automatycznie (przy pomocy "cookies").


Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć !

© 2005 Kieleckie Forum Akwarystyczne - KFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Strona wygenerowana po raz: 2501970
w tym 2501787 razy przez niezalogowanych użytkowników
0.022 | forum engine by Andrzej Sobczyk
Kasy Fiskalne Kielce | Drukarki Fiskalne Kielce | Wagi Sklepowe Kielce
Menu podręczne
  Strona główna
  Forum