Strona główna
 
Szukaj
Strona główna
Forum -> -> Glony problem.
Strony (1)
2007-12-09 21:47:17
Temat: Glony problem.
adelom

zapaleniec
 

Ilość postów: 1007
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2006-11-20
Siemka na przedostanim spotkaniu, mowilem o swoim problemie, Jamar z Dikim wywnioskowali ze to glon, niestety bez zdecia ciezko dokonca to zdefiniowac.

Paramery

To- 7
tw- 5
No3 0 (cos chyba mi test szfankuje)
ph 6 6,5









i ostatnio wyglada to tak


--
Pozdrawaim Maksiu
gg:1289348
do góry male  

2007-12-10 11:22:18
Temat: Re: Glony problem.
Skowron

zapaleniec
 

Ilość postów: 2251
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-05
Miałem kiedyś coś podobnego u siebie, wyjechałem na dwa tygodnie i zostawiłem baniak pod opieką mamy, oczywiście przekarmiała ryby :D Przed wyjazdem zainstalowałem CO2 i dołożyłem dodatkowe oświetlenie, co raczej nie było dobrym pomysłem.

Po przyjeździe baniak wyglądał strasznie. Zaatakowane były tylko mchy, inne rośliny były w dobrej kondycji. Problem rozwiązałem następująco, zmniejszyłem oświetlenie, przykręciłem CO2 a glony zniknęły po około 10 dniach. U mnie przyczyną powstania tego syfu była nagła zmiana warunków w akwarium, zbyt silne oświetlenie i dozowanie CO2 przy kompletnym braku nawożenia akwarium.
--
"halo Włodku, halo Mietku, czy mnie słyszysz?"

Skowroński Pozdrawia

http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=33
do góry male  
2007-12-10 12:41:37
Temat: Re: Glony problem.
diki

 
Tytan pracy

Galerie:
Akwarium roślinne

Ilość postów: 345
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2005-09-19
adelom napisał:

No3 0 (cos chyba mi test szfankuje)

Ten wysyp sinic i nitek pokazuje dobrze, że z testem wszystko w porządku. Pisałem na forum 10 punktów walki z nitkami. U ciebie dodatkowo w piewszej kolejności erytromycyna.

Ostatnio pisałem na holenderskim ogólne wytyczne odnośnie podstaw nawożenia. Dla tych którzy tam nie zaglądają:

Większość problemów związanych z glonami to nadmiar mikroelementów w stosunku do makroelementów. Jeżeli masz małą obsadę w akwarium to albo nawozisz gotowymi nawozami i robisz duże i częste podmiany (to znaczy 2 x w tygodniu po 50%), albo decydujesz się na sole.
Bez względu na to co wybierzesz podstawowym zadaniem jest sprawdzenie z jakiego ujęcia masz wodę i uzyskanie w wodociągach jak najdokładniejszych danych na jej temat.

Nawożenie ustawiamy od super-makro czyli od CO2. Każde nawożenie mikro/makro bez odpowiedniego poziomu CO2 to proszenie się o kłopoty. Ponieważ testy kropelkowe są niedokładne więc na ustawienie poziomu CO2 najlepiej przeznaczyć weekend. Pomiar pH i TWW i wyliczenie z kalkulatora stanu wolnego CO2 w wodzie. Później bawimy się reduktorem tak długo aż uzyskamy takie wyniki testów jakich potrzebujemy. Można ustawić CO2 na poziomie nie 15-25 a 25-40 ppm i obserwować czy ryby nie mają objaw przyduchy (niedokładność testów działa w obie strony).

Makro:
Azot. Nie bójmy się azotu! Lepiej dać azotu za dużo niż za mało! Lepiej żeby azotu było 40 ppm niż 10 ppm. Masz wtedy przynajmniej pewność że jest go pod dostatkiem.
Niskie poziomy azotu przydatne są kiedy szlifujemy aranżację pod ostateczną fotografię i chcemy maksymalnie wybarwić rośliny. Wówczas faktycznie trzymamy azot na niskim poziomie. Na co dzień lepiej jednak bezpieczny wyższy poziom.

Potas.
Tak samo jak azot. Lepiej lekki nadmiar niż niedobór. Braki potasu łatwo zdiagnozować - dziurawienie starych liści i ich wzmożone gubienie to pewne oznaki braku potasu. Jeśli kranówka nie ma zbyt wysokich poziomów siarczanów to sięgamy po tanie i dobre K2SO4. Jeśli masz podwyższone poziomy SO4 to wprowadź KHCO3.

Fosfor.
W stabilnych akwariach można bezpiecznie utrzymywać wysokie poziomy PO4. Sam kiedyś pojechałem w fosforem do 5-7 mg/l. (nawożenie "na oko" :lol: ) Sięgnąłem po testy bo zaczęło mi dziwnie deformować stożki - glonów nie było. Często słyszy się rady aby fosfor utrzymywać na poziomie 1 mg/l lub nawet wyższym. Ja jednak jestem zwolennikiem limitowania fosforu w akwariach niestabilnych czy dojrzewających. 0,1 - 0,25 ppm i powolutku ciągniemy w górę wycofując się jeśli tylko pojawiają się glony. Trzeba pamiętać o inercji zbiornika związanej z możliwością magazynowania fosforu przez rośliny. "Najedzone" fosforem rośliny mogą 3-krotnie zwiększyć swoją masą bez pobierania P.

Magnez.
Nieszczęsne Ca-Mg. Jeśli magnezu jest w kranówce za mało (bardzo często) to sięgamy po MgSO4*7H2O. Lepiej podbijać poziom Mg stopniowo i nie zapominać o odpowiednim poziomie potasu.

Mikro.
Co kto lubi :grin: - moje preferencje są raczej ogólnie znane ;-) .
Podstawowa zasada to nie szaleć! Jak podajesz odpowiednie dawki CO2, dbasz o poziomy N-P-K i Ca-Mg to nie podnosić poziomów mikroelementów jeśli na liściach roślin nie widać chlorozy.
Oczywiście w stabilnym akwa podbijamy Fe (nigdy samo - zawsze w kompletnym nawozie lub w kompleksie żelazowym w stylu PGFerro+), dla którego dawki ustalamy obserwując czy nie pojawiają się krótkie nitki.
--
Pozdrawiam
Diki
do góry male  
2007-12-11 12:07:07
Temat: Re: Glony problem.
adelom

zapaleniec
 

Ilość postów: 1007
Skąd: Kielce
Dołaczył: 2006-11-20
Dzieki serdeczne Wiec bire sie za dzialanie
--
Pozdrawaim Maksiu
gg:1289348
do góry male  
Strony (1)
 
Skocz do forum:

Logowanie
Login hasło
Zapamiętaj te ustawienia i od tej pory loguj mnie automatycznie (przy pomocy "cookies").


Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć !

© 2005 Kieleckie Forum Akwarystyczne - KFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Strona wygenerowana po raz: 2499672
w tym 2499489 razy przez niezalogowanych użytkowników
0.017 | forum engine by Andrzej Sobczyk
Kasy Fiskalne Kielce | Drukarki Fiskalne Kielce | Wagi Sklepowe Kielce
Menu podręczne
  Strona główna
  Forum