Strona główna
Google
 
Menu

Artykuły
Regulamin Forum
Galeria KFA
Filmy
Newsy
Pliki
Linki
C Z A T
FORUM
Rekomenduj nas
Kontakt
Logowanie
Książka skarg i zażaleń
Logowanie
Loguj automatycznie

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Zrób to sam...
 Bimbrowni ...
Bimbrownia (akspider)
Tło do akwa (akspider)
Dyfuzor CO2 (majster)
Dyfuzor CO2 XXL (Tycoon)
Pokrywa (klonczerwony)
Tło zewnętrzne z kamieni (Skowron)
Przeróbka filtra Fan Mini (Bogdan)
Zestaw CO2(Skowron)
Nasze akwaria
Nasze akwaria
Filmy
Krewetki PeZeTa
200L by Jamar
Pielęgnice Tomka
Akwarium Skowrona
Akwarium KwaQ

Na forum...
Limnophila Aroma...
Oddam Glonojady
Oddam gurami
Zapraszamy do od...
Akwarium 200l
rośliny z przyci...
Warszawskie Dni ...
sklep
Glonojady świder...
niezly widok
K gupiki
K Gupiki
Co2 butla
Wymienię helenki...
Akwarium
Internetowe sklepy / sprzedawcy
W tym dziale będziemy proszę zamieszczać uwagi i opinie dotyczące internetowych sklepów oraz sprzedawców - allegro, ebay i inne
Archiwalne
Konkurs na logo KFA
Konkurs Fotograficzny KFA Zakończony
Info o konkursie
Regulamin
MHK - Sponsor nagród
Zdjęcia konkursowe
Artykuły > Warunki w akwarium > Filtracja - cz.2
v. 1.00


FILTRACJA – wkłady i inne cuda.


Jak już pisałem w poprzednim tekście dotyczącym filtracji i cyklu azotowego, najważniejszym procesem utrzymującym wodę w dobrym stanie jest filtracja biologiczna. Czym w budowie różni się filtr mechaniczny od biologicznego? Właściwie jest to kwestia bardzo umowna, bo najczęściej mechaniczny jest zarazem biologicznym i odwrotnie. Najważniejszą kwestią różniącą główną rolę filtra jest rodzaj i ilość zastosowanego wkładu.

Wiadomo, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Wewnętrzny filtr nigdy nie będzie dobrym, wydajnym filtrem biologicznym, ponieważ mimo dużej ilości przepompowywanej wody nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca na duży wkład biologiczny. Nawet jeśli zasypiemy taki filtr tylko dobrej jakości ceramiką, to i tak powierzchnia biofiltracyjna jest za mała względem zbiornika (no chyba że jest to dosłownie kilkanaście litrów) i dodatkowo będzie się szybko zapychać z powodu braku prefiltra mechanicznego.

Filtry kubełkowe mimo dużej pojemności nie będą nigdy dobrymi filtrami mechanicznymi. Mają one za małą końcówkę zasysającą aby wciągać duże ilości syfu. Dodatkowo, producenci podając wydajność pompy zastosowanej w kubełkach, często podają wartości dotyczące pracy pustego filtra. Filtr pełen wkładów ma zwykle jedynie ułamek wydajności deklarowanej przez producenta.
Najlepiej połączyć oba rozwiązania (pod warunkiem, że akwarium jest odpowiedniej wielkości). Ciekawostką jest to, że akwaria z wydajnym filtrem biologicznym nie potrzebują zwykle dodatkowej filtracji mechanicznej za pomocą wewnętrznych filtrów.

W stabilnym akwarium ryby czują się lepiej, są zdrowsze, zbiornika nie atakują go glony ani pierwotniaki. Warto zadbać o filtr biologiczny i monitorować poziom NO2 i NO3. Stężenie tych związków wiele powie nam o kondycji filtra i pozwoli nam w porę zareagować.

Wkłady biologiczne są różne. Czytałem gdzieś że jednym z lepszych jest zwykła gąbka (nie wata). Ilość porów i kanalików powoduje że jej powierzchnia jest olbrzymia, Niestety szybko się zapycha i trzeba częściej ją płukać. Drugim wartym polecenia wkładem jest keramzyt ogrodowy. Należy go wygotować tak aby tonął. Większe granulki można połupać na cząstki. Oba te wkłady są w bardzo tanie w przeciwieństwie do markowych produktów.

Firmowe wkłady ceramiczne są drogie, jednak producenci podają, że są najwydajniejsze. Czy to prawda? Chyba nikt tego jeszcze nie zmierzył. Ja używam filtra kubełkowego Penn-Plax Cascade 1000 z trzema komorami. Pierwsza służy za prefiltr mechaniczny, aby zatrzymać grudki syfu przed właściwym wkładem biologicznym, druga zawiera 0.5L wkładu SERA SIPORAX (dzięki Gosiu za ten prezent) a trzecią zasypałem keramzytem o granulacji 0.5-1cm. Wartość NO2 w akwarium jest niemierzalna testami akwarystycznymi więc filtr spełnia swoją rolę doskonale. Moim zdaniem należy zwrócić uwagę na prefiltrację mechaniczną wody przed dostaniem się jej do komory z wkładem biologicznym. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zapchania się porów wkładu i przedłużyć życie florze bakteryjnej przetwarzającej toksyny.

Jakub Stępień
komentarz[0] |

© 2005 Kieleckie Forum Akwarystyczne - KFA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona wygenerowana po raz: 29579
w tym 29579 razy przez niezalogowanych użytkowników
0.732 | 18:21:43 | powered by jPORTAL 2
improved by _A_

Polityka cookies
Kasy Fiskalne Kielce | Drukarki Fiskalne Kielce | Wagi Sklepowe Kielce
Menu podręczne
  Strona główna
  Forum